GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 13061095
*
nr 1306 1095
Assietter
9 st, Majolika, Villeroy & Boch. Diameter: 17 cm
Kondition: en med nagg
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 10 februari 2020
kl 19:46:39
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik keramik majolika tallrikar villeroy & boch
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
6189 Bojaner
3 st, Kina. Höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:29
-
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:14
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:04
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54
-
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:08
*
Assietter
Kondition: en med nagg
nr 1306 1095
Assietter
9 st, Majolika, Villeroy & Boch. Diameter: 17 cm
Kondition: en med nagg
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 10 februari 2020 |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik keramik majolika tallrikar villeroy & boch
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
6189 Bojaner
3 st, Kina. Höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:29 -
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:14
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:04 -
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54 -
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:08